PIKNIK NAUKOWY - 2008

środa, 29 sierpnia 2012

KUDOWA ZDRÓJ

Dziś napiszę o niezwykłym miejscu, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie - o Kaplicy Czaszek w Czermnej.
Kaplica ta jest wielkim wspólnym grobowcem ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742
i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku.
Ściany i sufit kaplicy wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków ludzi.
Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, któremu budowa kaplicy, zbieranie szczątków, dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat.
Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich, którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.


 

wtorek, 28 sierpnia 2012

ODKRYWAM CZECHY /Javornik/

Jansky Vrch czyli zamek w Javorniku.
Widać go z daleka, dumnie góruje nad okolicą już od 1225 roku, a może i wcześniej. Górę nazwano Janową, na część patrona biskupów wrocławskich - św. Jana. Zamek Janowa Góra w Javorniku od XVIII wieku stanowił letnią rezydencję biskupów wrocławskich. Stan taki przetrwał do 1945 roku.
Zamek w Javorniku był własnością wrocławskich biskupów praktycznie "od zawsze". Otrzymali go od Piastów na przełomie XI i XII wieku. Widać z każdego niemal miejsca w miasteczku, nie da się doń nie trafić.
Sam Javornik, pięknie położone miasto w Kraju Ołomunieckim, liczące ok. 3000 mieszkańców. Zapraszam na krótki spacer.

 
 

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

ODKRYWAM CZECHY /Litomyśl/





Litomyśl jest miastem założonym na przełomie X i XI wieku przy szlaku handlowym łączącym Czechy z Morawami. Nad miastem góruje renesansowy zamek zbudowany we włoskim stylu, znajdujący się od 1999 roku na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Litomyślu urodził się słynny czeski kompozytor Bedrzich Smetana, którego nazwisko przypomina odbywający się co roku w tym mieście festiwal operowy. Na rynku o długości 500 m stoi gotycki ratusz oraz szereg renesansowych i barokowych domów. Niezapomnianym przeżyciem jest z pewnością spacer historycznymi uliczkami miasta zakończony w ogrodach przyklasztornych.








sobota, 25 sierpnia 2012

ODKRYWAM CZECHY /Ołomuniec/

Najważniejsze w Ołomuńcu jest zabytkowe Stare Miasto. Należy ono do największych w Czechach, gromadząc barokowe i renesansowe kamienice, kościoły oraz budynki użyteczności publicznej. Najważniejszym zabytkiem jest kolumna Trójcy Przenajświętszej, znajdująca się obecnie na liście zabytków UNESCO. Wysokość kolumny sięga 35 m, a w jej wnętrzu znajduje się udostępniana sezonowo kaplica.
Bogata dekoracja rzeźbiarska składa się z 18 posągów świętych, 12 figur Niosących Światło oraz 6 płaskorzeźb z półfigurami apostołów. Grupa Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny umieszczona jest w środkowej części kolumny, zaś na jej wierzchu znajdują się dwie grupy Trójcy Przenajświętszej. Obie grupy wykonano z brązu i pozłocono. Mimo tak wielkiej różnorodności dekoracja ta stanowi jednolitą i harmonijną całość, która już ponad 200 lat przyciąga uwagę zarówno mieszkańców jak i zwiedzających.
  
   
































Ratusz w Ołomuńcu  – zabytkowy budynek dawnej siedziby władz miejskich, znajdujący się
w centrum Górnego Rynku w Ołomuńcu.
Wzniesiony w XIV wieku, rozbudowany w XV wieku, zachował wiele fragmentów gotyckich. Murowany na planie prostokąta, dwupiętrowy, z obszernym dziedzińcem wewnątrz i wysoką, kwadratową wieżą. Neogotycka fasada pochodzi z lat 1902-1904.

  
Na froncie budowli od XV w. znajduje się zegar astronomiczny (orloj) z poruszającymi się figurkami, wybijający kuranty. Jego zewnętrzny wystrój zmieniał się wielokrotnie. Swój obecny wygląd zegar zawdzięcza przemianom społecznym w latach 50-ych XX wieku. Dekoracja mozaikowa  składa się z medalionów umieszczonych po bocznych stronach niszy, które przedstawiają prace charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy roku. Łuk niszy natomiast wypełnia motyw tradycyjnej konnej procesji. W części dolnej umieszczono portrety reprezentujące przedstawicieli klasy robotniczej.





Wyjątkowym zabytkiem Ołomuńca jest zespół sześciu barokowych fontann. Wielkie kamienne fontanny ozdobiono rzeźbami, które przedstawiają motywy z mitologii antycznej.
Do dziś to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Fontanny te świadczą o burzliwym rozwoju architektury i sztuki po zniszczeniach spowodowanych wojną trzydziestoletnią. Zespół barokowych fontann uzupełnia nowoczesna Fontanna Ariona. W roku 2007 doszło do uroczystego odsłonięcia kolejnej fontanny zwanej Źródło Wody Żywej.


czwartek, 23 sierpnia 2012

ODKRYWAM CZECHY /Kromieryż/



    Dziś zapraszam wszystkich do Kromieryża.
Jest to jedno z najpiękniejszych miast czeskich Moraw, nazwane klejnotem Republiki Czeskiej.
Historia jego założenia sięga XII wieku - w Kromieryżu krzyżowały się ważne szlaki handlowe Solny i Bursztynowy. Miejscem, wokół którego od początku istnienia rozwijało się miasto, była rezydencja biskupów ołomunieckich, dziś znana jako Zamek Arcybiskupi. Wokół pałacu, na powierzchni 64 ha., roztacza się jeden z największych zabytkowych ogrodów w Czechach. Ponadto, miasto szczyci się ogrodem kwiatowym w stylu włoskiego renesansu. Te trzy zabytki w roku 1998 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek Arcybiskupi



Zabytkiem UNESCO jest ogród zamkowy o powierzchni 64ha.


 Kolejnym zabytkiem z listy UNESCO jest barokowy Ogród Kwiatowy, powstał w 
latach  1666-1675. W ogrodzie znajduje się kolumnada długa na ponad 200 metrów
z posągami  przedstawiający postacie z mitologii greckiej. Na środku parku stoi rotunda.                                                 
          
                                                                                  

  

Kościół św. Maurycego - gotycki kościół założony w 1260 roku przez biskupa Bruna
z Shauenburka. Obecny wygląd (nowogotycki) zawdzięcza przebudowie po pożarze
z 1836r.












Kościół św. Jana Chrzciciela powstał w latach 1737-1768. Jeden z najcenniejszych zabytków barokowych na Morawach



Kolumna Marii Panny - zbudowana w 1680 roku jako wyraz podziękowania za zakończenie morowej epidemii.



środa, 22 sierpnia 2012

ODKRYWAM CZECHY /Zlate Hory/

Witam wszystkich po wakacjach. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Właśnie oglądam zdjęcia z tegorocznych wakacji i postanowiłem napisać o pięknych miejscach, które w tym roku odwiedziłem.
Tym razem powędrowałem na południe. Zwiedziłem piękne zakątki w Górach Opawskich ale przede wszystkim odwiedziłem Czechy. Nawet nie przypuszczałem, że jest to tak piękny kraj.

MŁYNY RUD ZŁOTA W ZLATYCH HORACH
                                                                                    




Średniowieczny skansen górniczy na rzece Oleśnicy koło Zlatych Hor leży w miejscu zwanym
Doliną Zagubionych Sztolni. Zwiedzający mogą tu obejrzeć repliki dawnych młynów do kruszenia rudy złota z XVI w., gdy wydobycie cennego kruszca w tutejszym regionie cieszyło się największą sławą. Obie maszyny są napędzane kołami wodnymi, które czerpią energię z oryginalnego kanału. Urządzenia i eksponaty są w pełni sprawne. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak kruszono nimi rudę złota. Przy odrobinie szczęścia kruszynę tego szlachetnego metalu można zabrać ze sobą na pamiątkę. Na terenie skansenu corocznie odbywają się międzynarodowe zawody w płukaniu złota.



Młyn, w którym mieli się piryt.


W ręce trzymam bryłkę pirytu. Z 1 tony pirytu wydobywanego z okolic Zlatych Hor można
otrzymać  28 gramów złota.








  






Okruszki złota, które wypłukałem i wziąłem na pamiątkę.



Stara sztolnia kopalni złota
 



 Bilet wstępu do muzeum, w którym można zobaczyć ciekawe eksponaty.