PIKNIK NAUKOWY - 2008

sobota, 17 marca 2012

I M P L O Z J A

Implozja jest przeciwieństwiem eksplozji ze względu na kierunek wybuchu. W czasie tego zjawiska następuje nagłe zapadanie się materii w zamkniętym obszarze (np. zapadanie się ścianek naczynia) pod wływem panującego w nim podciśnienia.


 WYKONANIE
Potrzebujemy metalowej puszki po napoju gazowanym:Do pustej puszki wlewamy niewielką ilość ( na wysokość ok. 1 cm). Następnie otwartą puszkę z wodą należy podgrzać do wrzenia.


Kiedy woda osiągnie temperaturę 100 stopni Celsjusza to zacznie wrzeć. Para wodna jest cięższa od powietrza, dzięki czemu zostaje ono wyparte z puszki, wewnątrz której pozostaje jedynie gorąca para wodna. Kiedy woda w puszce zacznie wrzeć pozostawiamy ją jeszcze parę minut na ogniu. W tym czasie należy przygotować miseczkę z zimną wodą. Następnie chwytamy puszkę i szybko odwracamy ją, po czym wkładamy do zimnej wody (dłonie oczywiście należy ochronić odpowiednimi rękawicami ochronnymi). Okazuje się, że puszka zostaje zmiażdżona. Jest to najprawdziwsza implozja.


Wyraźnie słychać trzask miażdżonej przez ciśnienie zewnętrzne puszki. Poniżej zdjęcie puszki po implozji w porównaniu ze zwykłą puszką.

WNIOSKI
Podczas wrzenia wody w puszce gromadzi się gorąca para wodna, która wypiera powietrze przez otwór w puszce. Po gwałtownym ochłodzeniu pary w miseczce, skrapla się ona. Ciśnienie w puszce spada tak bardzo, że woda zasysana do wewnątrz nie nadąża wyrównać ciśnienia i puszka zostaje zmiażdżona przez otaczające ciśnienie atmosferyczne.


UWAGA ! Ponieważ w doświadczeniu występuje wysoka temperatura i może dojść do oparzenia,  należy wykonać je tylko pod okiem osoby dorosłej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz