PIKNIK NAUKOWY - 2008

środa, 4 kwietnia 2012

CZYSZCZENIE SREBRA

Dzisiaj chciałbym zaprezentować prosty sposób na wyczyszczenie biżuterii ze srebra i mosiądzu z czarnego nalotu, który sprawia, że rzeczy te brzydko wyglądają. Sposób jest prosty i bardzo tani.

Co nam będzie potrzebne?

  • ciepła woda (najlepiej destylowana)
  • sól kuchenna 
  • kawałek folii aluminiowej (lub inny kawałek aluminium)
  • srebrny lub mosiężny element do czyszczenia
  • pojemnik (miseczka)

Jak wykonać doświadczenie ?

Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy rozpuścić sól w ciepłej wodzie w dowolnym naczyniu, czy pojemniku. Ważne jest tylko, aby powstał roztwór nienasycony. Oznacza to, że musimy tak dobrać ilość soli do wody, żeby cała sól dała się rozpuścić. Nie może jej zostać na dnie. Wystarczy po prostu mocno posolić wodę.

Teraz wkładamy aluminium do tej naszej "posolonej" wody. Staramy się, aby było go jak najwięcej, ale nie musimy też przesadzać. Może to być folia aluminiowa, którą ułożymy na dnie. Może też być każdy inny aluminiowy element, np. łyżeczka, którą po prostu włożymy do wody. Jeśli jest to jakiś element, którego kształtu nie możemy zmieniać staramy się to zrobić tak, aby jak największa jego część znalazła się w wodzie.

Teraz wystarczy włożyć nasz srebrny element i zostawić go na kilka godzin w "miksturze". Po jakimś czasie zaczniemy zauważać, że czarny nalot, który znajdował się na biżuterii "przechodzi" na aluminium.

Sposób ten jest znany od dawna. Jest on bezpieczny dla srebra i mosiądzu. Włożony element wróci do nas w idealnym stanie, nie ma żadnego ryzyka, że coś się z nim stanie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz