22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi . Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi i dlatego musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień. W tym roku Dzień Ziemi związany jest z obchodami Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi i odbywa się pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich”.
ENERGIA SŁOŃCA
Głównym źródłem energii na Ziemii jest Słońce, bez którego rozwój życia na naszej planecie byłby niemożliwy. Energia słoneczna pochodzi z reakcji termojądrowych zachodzących w środku naszej gwiazdy. Wskutek przemiany wodoru w hel z jądra Słońca wydzielane są ogromne ilości energii. Do powierzchni Ziemi dociera około 50% energii dobiegającej od Słońca do górnych granic atmosfery.
ENERGIA WODY
Przepływ wody w rzece wywołany siłą grawitacji stanowi kolejne źródło energii wykorzystywanej przez człowieka. Popularne elektrownie wodne budowane na całym świecie od wielu lat stanowią czyste źródło energii.
ENERGIA GEOTERMALNA
Źródłem energii geotermalnej jest wnętrze Ziemi o temperaturze ponad 5000 stopni Celsjusza generujące przepływ ciepła w kierunku powierzchni Ziemi. Gromadzi się ona
w gruntach, skałach oraz szczelinach skalnych. Woda z opadów wnika w głąb ziemi,
gdzie w wyniku kontaktu z ogniskami magmy ulega nagrzaniu do znacznych temperatur.
Tak nagrzana wędruje do powierzchni ziemi jako gorąca woda lub para wodna.
ENERGIA WIATRU
Zróżnicowanie dopływu energii promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi w zależności od szerokości geograficznej prowadzi do różnic termicznych pomiędzy niskimi
i wysokimi szerokościami geograficznymi.Są one pierwotną przyczyną ruchu mas powietrza w dolnej atmosferze. Potencjał energii wiatru jest ogromny i stanowi olbrzymie źródło niekonwekcjonalnej energii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz