PIKNIK NAUKOWY - 2008

sobota, 14 kwietnia 2012

MISTRZOWIE KAMUFLAŻU


Mimetyzm, mimezja
Termin stosowany w różnych dziedzinach, oznaczający naśladowanie albo upodabnianie się. W biologii mimetyzm to upodabnianie się niektórych gatunków zwierząt kształtem, barwą, deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska lub do innych organizmów. Akustyczną formą mimetyzmu jest także naśladowanie głosów, często
spotykane u ptaków.   
    

Kameleon - potrafi zmieniać maść swego ubarwienia (od zieleni poprzez brązy i beże, aż do żółci), by zupełnie zniknąć pośród liści czy też na korze drzew (wykorzystuje więc mimetyzm). Dodatkowo, potrafi spłaszczyć swoje ciało i znieruchomieć, a mimo to może obserwować otoczenie dzięki swym oczom, które mogą poruszać się wykorzystując wszystkie możliwe dla gałki ocznej kąty ruchu, niezależnie od siebie. Jeśli kameleon zauważy przeciwnika przybiera barwy jaskrawe, jak większość stworzeń, których skóra zawiera substancje toksyczne, alarmując tym drapieżcę, że może być trujący (a więc korzysta z mimikry).
Żmija gabońska - półtorametrowy wąż powinien mieć problemy z ukryciem się, jednak rozpraszający wzór na jego skórze zlewa się z suchymi liśćmi w poszyciu afrykańskiego lasu.


Pławikonik australijski - podobne do liści wypustki na ciele tego krewnego konika morskiego zapewniają mu doskonały kamuflaż, chociaż utrudniają pływanie.


Liściec - szerokie i płaskie ciało liśćca wygląda jak liść. Odnóża niektórych gatunków przypominają mniejsze, czasem nadgryzione listki.

Modliszki - ich ciało przypominać może patyki, kawałki kory, źdźbła trawy, kwiaty albo nawet kamienie. Po wewnętrznej stronie kończyn i skrzydeł panuje jaskrawe ubarwienie (mające ostrzegać o trujących właściwościach właściciela) lub widnieją odstraszające wzorki.Patyczaki -  można pomylić  je z suchym patyczkiem, całą swoją budową ciała przypominają gałązki, a ponadto potrafią zmieniać barwę ciała od bardzo jasnej do bardzo ciemnej. Dzięki niskim wymaganiom pokarmowym, mogą pozostawać w bezruchu nawet wiele godzin, a jako, że tylko ruch jest w stanie zdradzić położenie patyczaka, za dnia zazwyczaj zastygają w bezruchu, a wszelkie wędrówki odbywają nocą.
Krab - przyczepia do własnej skorupy polipy koralowe, tworząc maskujący strój. Zjada koralowce, by upodobnić się do nich kolorem.Mimezja – umożliwia płazom wtopienie się w otoczenie np. rzekotka drzewna i żaba trawna.Mimikra
Zdolność upodabniania się bezbronnych gatunków zwierząt do innych gatunków, posiadających przystosowania obronne, przez co zwierzę zyskuje dodatkową ochronę przed wrogami naturalnymi. Zjawisko mimikry jest częste w świecie owadów, znane jest również u węży, ryb itp.


Solenostomidae - dość licznie spotykani w Morzu Arabskim i Czerwonym, przypominający bardziej kolczaste patyki czy koralowce niż ryby. Również kształt ciała ma kluczowe znaczenie dla ukrywania się wśród alg, liliowców, jeżowców czy koralowców u ryb z rodziny grotnikowatych.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz