PIKNIK NAUKOWY - 2008

środa, 18 kwietnia 2012

OGIEŃ BEZ ZAPAŁEK
Czym rozpalić ogień jeśli nie zapałkami?

Na pewno niektórzy  próbowali rozpalić ogień w prehistoryczny sposób. Chemia także zna prostą metodę rozpalania ognia bez zapałek. Wystarczy  roztwór gliceryny, który gwałtownie utleni  proszek nadmanganianu potasu - KMnO4 w efekcie powodując samozapłon.

 
Do wykonania doświadczenia będą nam potrzebne:

– miseczka ceramiczna (najlepiej parowniczka)

– kilka kropli gliceryny

łyżeczka nadmanganianu potasuUWAGA: BEZPIECZEŃSTWO !

Doświadczenie jest bardzo niebezpieczne ze względu na otwarty ogień! KMnO4 i produktami reakcji można się pobrudzić. Należy używać rękawiczek i okularów ochronnych.
Doświadczenie należy wykonywać z dala od przedmiotów łatwopalnych.

WYKONANIE

Rozdrobnij tabletki nadmanganianu potasu i usyp z nich stożek w miseczce. Następnie na nadmanganian potasu wlej trzy krople gliceryny. Po upływie ok. 1 minuty powstanie wysoki liliowy płomień i dużo iskier.
                                                                            
                 

                       
                                                             

WNIOSKI

Początkowo, gdy nie obserwujemy jeszcze zmian w układzie, zachodzi względnie powolne utlenianie gliceryny nadmanganianem potasu. Proces ulega znacznemu przyspieszeniu wraz ze wzrostem ilości wytwarzanego w tej reakcji ciepła, aby w końcu doprowadzić do zapłonu substratów. Gliceryna w obecności silnego utleniacza, jakim jest nadmanganian potasu, utlenia się do dwutlenku węgla i wody.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz