PIKNIK NAUKOWY - 2008

niedziela, 20 marca 2011

ODKRYWANIE POLIMERÓW

Jutro zaczyna się wiosna. Jeśli ktoś tęskni za zimą i śniegiem to mam dla niego niespodziankę. Możemy zrobić sobie śnieg sami, co prawda sztuczny, ale bardzo przypominający ten prawdziwy. 

Do kubka wsypujemy 15 g "magicznego proszku", po czym zalewamy go 170 ml wody o temperaturze pokojowej. Obserwujemy przemianę substancji. Następuje gwałtowna śnieżna erupcja.
Wyjaśnienie zjawiska:


To, co widzimy w kubku, nie jest oczywiście prawdziwym śniegiem, tylko polimerem. Polimery zbudowane są z długich łańcuchów, które mają podobne właściwości jak woda. Są to cząsteczki hydrofilowe. W kontakcie z wodą zwinięte w kłębuszki łańcuchy rozwijają się i pęcznieją.


Zastosowanie polimerów:

Sztucznego śniegu używa się do budowy stoków narciarskich w ciepłych krajach. Pomaga on również wchłaniać wodę, przez co wykorzystywany jest w przypadku nieszczelności oraz w pieluszkach niemowlęcych. Nawet jeśli polimer nasączony jest wodą, w dotyku sprawia wrażenie suchego. Pęczniejące polimery wykorzystywane są do rozkruszania tabletki do zmywarek. Kiedy w zmywarce pojawia się woda, tabletka pęcznieje i rozpada się, przez co lepiej rozprowadzane są składniki myjące.

2 komentarze: