PIKNIK NAUKOWY - 2008

środa, 30 marca 2011

JAJKO W BUTELCE

Czy można umieścić jajko w szklanej butelce o średnicy mniejszej niż szerokość jajka? O tym jest dzisiejsze doświadczenie.

Potrzebne nam będą: jajko, zapałki oraz szklana butelka z otworem o średnicy mniejszej niż szerokość jajka.

W normalnych warunkach nie włożymy jajka do butelki. Ale małe czary mary i gotowe!

Przebieg doświadczenia:
Gotujemy jajko na twardo i obieramy je ze skorupki. Pamiętamy, że względu na niebezpieczeństwo zakażenia salmonellą, zawsze myjemy ręce mydłem ilekroć dotykamy surowych jajek. Następnie do butelki wrzucamy zapaloną zapałkę lub zapalony papier. Natychmiast zatykamy jajkiem wylot butelki i obserwujemy co się dzieje z jajkiem w miarę ochładzania butelki i dlaczego jajko wpadło do butelki?

Wnioski:
Po wrzuceniu palących się zapałek do butelki nagrzało się także powietrze wewnątrz butelki. Ponieważ wylot butelki był otwarty, ciśnienie powietrza wewnątrz butelki było równe ciśnieniu atmosferycznemu. Po zatkaniu wylotu butelki jajkiem, pewna ilość powietrza została szczelnie zamknięta w butelce. Powietrze to w miarę upływu czasu ochładzało się. Jeśli w zamkniętym pojemniku maleje temperatura gazu, to jego ciśnienie również spada i odwrotnie - jeśli temperatura gazu w zamkniętym pojemniku rośnie, to wzrasta również jego ciśnienie. Wewnątrz butelki wytworzyło się podciśnienie, czyli ciśnienie niższe od atmosferycznego, które cały czas panowało na zewnątrz. Różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz butelki była na tyle duża, że jajko zostało wepchnięte do butelki.


5 komentarzy:

 1. Słuchaj Piotrek... fajny blog, ale zdjęcia Ci nie działają ...:-(
  Może dasz radę to zmienić? Pisz na moim blogu w komentarzach(sory to blog dla dziewczyn, ale możesz napisac 1 komcik :-) )
  www.modaiurodanastolatek.blogspot.com

  Ten blog rządzi :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. jeśli to czytasz, bo dosyc dawno został dodany ten post, to bardzo ci dziekuje dostalam 6 ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jeśli to czytasz, bo dosyc dawno został dodany ten post, to bardzo ci dziekuje dostalam 6 ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę , że pomogłem. Życzę Ci samych 6 :)

  OdpowiedzUsuń