PIKNIK NAUKOWY - 2008

piątek, 25 marca 2011

NAJDZIWNIEJSZE ROŚLINY ŚWIATA

Czy kwiaty zawsze muszą ładnie pachnieć? Czy każda roślina musi składać się z korzenia, łodygi i liści?


Dziwidło olbrzymie
Ta roślina, zwana także pod angielską nazwą kwiatu - "zwłok" mimo swojego odrażającego zapachu przyciąga rzesze zainteresowanych. Odór, który wydziela podczas kwitnienia przypomina coś pomiędzy gnijącym mięsem, a palonym cukrem. Kwitnie jednak zwykle rzadko. Pierwsze kwiaty wydaje, gdy ma 8-10 lat. Następnie wchodzi w okres uśpienia, by ponownie zakwitnąć po 12-18 miesiącach. Moment kwitnienia jest jednak trudny do przewidzenia. Jest to roślina wieloletnia. Dorasta do 7 metrów wysokości
.

Raflezja Arnolda
Zwana jest także bukietnicą, charakteryzuje się największymi kwiatami w całym królestwie roślin. Co ciekawe, jej pasożytniczy tryb życia umożliwia jej wzrost i rozwój, bez wytwarzania korzeni. Wrasta w gatunki krzewów spokrewnionych z winoroślą. Kwiat zbudowany jest z pięciu czerwonych, mięsistych płatków. Osiąga masę do 10 kg. Podobnie do dziwidła olbrzymiego, gdy kwitnie, wydziela nieprzyjemny zapach padliny, co przyciąga muchówki, które go zapylają. Kwitnienie trwa zaledwie kilka dni.
Hydnora africana
To kolejna roślina, która przyciąga swoim charakterystycznym zapachem zapylające ją owady. Pozbawiona zielonego barwnika - chlorofilu, żyje pasożytując na innych gatunkach. Ponad powierzchnią ziemi znajduje się tylko jej mięsisty kwiat.
Dzbanecznik radży
Pierwszą osobą, która opisała tę roślinę, był Joseph Dalton Hooker. Dzbanecznika tego spotkać możemy tylko na gorze Kinabalu oraz na sąsiadującej z nią górze Tambuyukon na wyspie Borneo w Malezji. Dzbanecznik radży rośnie na wysokościach od 1500-2600 m n.p.m. Słynie głównie ze swoich ogromnych dzbanków. Mają one kolor zielony, jednak przy mocniejszym świetle wybarwiają się na kolor brązowy lub bordowy. Są one przykryte charakterystyczną bardzo dużą  przykrywką, która ma za zadanie osłonięcie dzbanka tak, by do środka nie dostała się woda. Dzbanki płożą się po ziemi i zakopują się w niej czasami aż po samą przykrywkę. Jak wszystkie dzbaneczniki wabi ofiary kolorem swoich dzbanków oraz nektarem, który je pokrywa. Owad, który usiądzie na wardze momentalnie ześlizguje się do wnętrza dzbanka gdzie czeka go kąpiel w sokach trawiennych. Wnętrze dzbanka jest tak zbudowane, że ofiara nie ma szans na ucieczkę. Dzbanki  osiągają naprawdę duże rozmiary. Może tam zmieścić się nawet 3,5 litra wody. Wielokrotnie znajdowano okazy, których pułapki złapały takie zdobycze jak duże szczury, żaby czy jaszczurki.Welwiczja przedziwna

Najstarsza roślina świata. Jest to gatunek endemiczny - unikalny dla regionu, w którym występuje. Endemity w zasadzie nie tolerują większych zmian w środowisku, dlatego też często są gatunkami zagrożonymi. Zajmuje tereny kamienistych równin Namibii, Angoli oraz wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Choć trudno ją dostrzec, roślina ta ma krótki i zwarty pień, z którego wyrastają liście, pękające następnie na podłużne pasy. Rozłożyste skórzaste liście rozkładają się na powierzchni gruntu i sprawiają wrażenie, że się poruszają. Roślina osiąga wysokość 180 cm, a liście rozkładają się  na szerokość nawet 7 metrów. Welwiczja żyje od 400 do 1500 lat. 35-letni okaz welwiczji znajduje się w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz