PIKNIK NAUKOWY - 2008

poniedziałek, 28 marca 2011

WZNOSZENIE SIĘ CIEPŁEGO POWIETRZA

Dziś chciałbym zaprezentować doświadczenie, które wykonywałem na lekcji przyrody. Dotyczy ono właściwości powietrza. Ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego i dlatego unosi się ku górze, a chłodne opada na dół. Powietrze jest niewidzialne, więc nie możemy dostrzec przebiegu tego zjawiska. Możemy natomiast, wykorzystując zimną i gorącą wodę oraz barwnik spożywczy, stworzyć własny prąd termiczny. 

Do wykonania tego doświadczenia potrzebne są: mały kubek, zimna i gorąca woda, barwnik spożywczy, folia spożywcza, gumka recepturka, duży szklany słój z szerokim wlotem, długi nóż.

Napełniamy kubek gorącą wodą prawie po brzegi i dodajemy do wody niewielką ilość barwnika. Wycinamy z folii kółko i przykrywamy nim dokładnie kubek. Aby folia dobrze się trzymała przymocowujemy ją gumką recepturką.


Wypełniony gorącą wodą kubek, stawiamy na dnie szklanego słoja. Następnie stopniowo nalewamy do słoja zimną wodę, prawie do pełna. Ostrym nożem robimy otwór w folii naciągniętej na wierzch kubka. Obserwujemy, jak ciepła zabarwiona woda zaczyna wypływać na zewnątrz.


Smuga zabarwionego płynu zaczyna unosić się, przebijając się przez otaczającą ją zimną wodę i będzie utrzymywała się w jej górnej warstwie.

Jeśli pozostawimy umieszczony w słoju kubek na dłuższy czas, wówczas ciepła zabarwiona woda powoli zacznie stygnąć, stanie się coraz gęstsza i cięższa, przez co zacznie stopniowo opadać na dno słoja.

W ten sam sposób przemieszcza się zimne powietrze atmosferyczne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz