PIKNIK NAUKOWY - 2008

wtorek, 26 kwietnia 2011

GRAFEN

Okazuje się, że spotkania przy wielkanocnym stole są okazją nie tylko do zajadania różnych przysmaków, ale również do bardzo pouczających rozmów. Właśnie wczoraj w czasie takiej rozmowy dowiedziałem się co to jest grafen. Bardzo mnie to zainteresowało i dlatego postanowiłem o nim napisać.GRAFEN  jest jedną z form węgla, odkrytą w 2004 roku. Jest zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla tworzących połączone sześcioczłonowe pierścienie przypominające plaster miodu. Ponieważ grubość materiału wynosi jeden atom, można tę formę określić jako dwuwymiarową. Atomy węgla tworzą w grafenie płaską, praktycznie dwuwymiarową siatkę o sześciu oczkach.

Za badania nad grafenem dwaj uczeni Andriej Gejm i Konstantin Nowosiłow w 2010 roku otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Właściwości i zastosowanie grafenu:

Grafen jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i światła, niemal zupełnie przezroczysty, ponad 100 razy mocniejszy niż stal i niesłychanie elastyczny. Te wszystkie właściwości sprawiają, że może mieć szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Może mieć zastosowanie w elektronice, np. do budowy baterii słonecznych czy wyświetlaczy dotykowych. Może być użyty do budowy precyzyjnych czujników. Ze względu na swoją wytrzymałość  nadaje się do budowy samochodów, samolotów i pojazdów kosmicznych. 

Jednak otrzymywanie grafenu na skalę przemysłową stanowi dużą trudność. Do niedawna grafen był prawdopodobnie najdroższym materiałem na Ziemi. I tu nadzieją są prace polskich naukowców z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych i Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy opracowali metodę produkcji grafenu nadającą się do wykorzystania w przemyśle. 

Z uwagą będę śledził rozwój badań nad grafenem, tym bardziej, że jak twierdzą naukowcy, może on zrewolucjonizować rynek komputerowy. W efekcie komputery będą mniejsze, oszczędniejsze i kilkaset razy szybsze.


Konstantin Nowosiołow i Andriej  Gejm w 2010 roku 
otrzymali nagrodę Nobla za badania nad grafenem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz