PIKNIK NAUKOWY - 2008

wtorek, 12 kwietnia 2011

KOSMOS


Dziś 12 kwietnia minęło 50 lat od epokowego wydarzenia - pierwszego lotu człowieka w kosmos. Pierwszym w historii kosmonautą został Jurij Gagarin.

12 kwietnia 1961 roku nastąpiło historyczne wydarzenie, Jurij Gagarin dokonał pierwszego w historii lotu w kosmos. Kierował statkiem kosmicznym Wostok 1, którym okrążył Ziemię jeden raz. Start nastąpił z kosmodromu Bajkonur. Lot trwał 108 minut.
W 1960 roku rozpoczęto szkolenie pierwszej grupy przyszłych kosmonautów. Należało do niej sześć osób wyłonionych spośród 2200 kandydatów. Na koniec szkolenia dwoma kandydatami do pierwszego lotu zostali Jurij Gagarin i Herman Titow. Ostatecznie wygrał Gagarin i to on został pierwszym człowiekiem w kosmosie. Słynne stały się jego pierwsze słowa wypowiedziane na orbicie okołoziemskiej: "Ach, jak pięknie". Titow poleciał w kolejnym locie w sierpniu 1961 roku.

Zanim w kosmos poleciał człowiek, a nawet jeszcze zanim wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, w przestrzeń kosmiczną wysyłane były różne zwierzęta. Stany Zjednoczone w 1947 roku wystrzeliły w przestrzeń kosmiczną rakietę, na której zamontowano pojemnik zawierający m.in. muszki owocówki. Rakieta przekroczyła wysokość 100 km, a pojemnik spadł na spadochronie, a muszki owocówki przeżyły ten eksperyment. W kolejnych latach Amerykanie wysyłali w kosmos małpy, a Rosjanie psy. Pierwszym psem na orbicie okołoziemskiej została Łajka. Łajka nie przeżyła tego lotu, ale kolejne radzieckie próby wysłania psów były bardziej udane i psy sprowadzano żywe z powrotem na Ziemię.

Jurij Gagarin urodził się 9 marca 1934 roku we wsi Kłuszyno. Już w młodym wieku interesował się lotnictwem i wstąpił do aeroklubu. W 1957 roku ukończył szkołę w Orenburgu. 26 marca 1957 roku wykonał pierwszy samodzielny lot odrzutowcem Mig-15. W 1960 roku został wybrany do grupy pilotów przygotowywanych do lotu w kosmos. Po historycznym locie stał się sławny na całym świecie i był delegowany w liczne podróże reprezentacyjne do innych krajów. Szkolił kolejnych kosmonautów. Jurij Gagarin zginął 27 marca 1968 roku w katastrofie lotniczej podczas lotu treningowego. Imieniem Gagarina nazwano miasto, krater na Księżycu, planetoidę numer 1772. Jego nazwisko nosi też wiele ulic i szkół (również w Polsce). Dla upamiętnienia historycznego wyczynu, dzień 12 kwietnia jest obchodzony w niektórych krajach jako dzień kosmonautyki.

Niespełna 10 lat po tym wydarzeniu, 21 lipca 1969 roku, Neil Armstrong i Edwin Aldrin stanęli na Księżycu podczas misji kosmicznej Apollo 11. Kiedy Armstrong postawił stopę na pokrytej pyłem powierzchni Srebrnego Globu, wygłosił słowa, które przeszły do historii: "To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości".

27 czerwca 1978 roku major Mirosław Hermaszewski jako pierwszy Polak wyleciał w kosmos na radzieckim statku Sojuz 30. Lot trwał 7 dni 22 godziny 2 minuty i 59 sekund. W trakcie lotu miało miejsce połączenie ze stacją kosmiczną Salut-6.1 czerwca w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się spotkanie z Panem Jonathanem Gardnerem, który będzie opowiadał o budowie teleskopu Jamesa Webba. Mam nadzieję, że mnie tam nie zabraknie. Już nie mogę się doczekać!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz