PIKNIK NAUKOWY - 2008

piątek, 8 kwietnia 2011

SZKIELETON !

W wolnym czasie bardzo lubię układać z klocków różne rzeczy. Moja mama zrobiła mi żart i kupiła mi do złożenia szkielet człowieka. Wiedziała, że zainteresuje mnie temat kości. Dlatego dzisiaj zajmę się ludzkim szkieletem.


Szkielet tworzy podporę naszego ciała. Składa się z 206 kości. Największa kość to kość udowa połączona z kręgosłupem i miednicą. Najmniejsza to strzemiączko, które znajduje się w uchu wewnętrznym. Żebra pozostają zawsze w tej samej pozycji, tworząc klatkę piersiową, która ochrania organy wewnętrzne człowieka. Czaszka składa się z 22 kości. Osiem z nich tworzy puszkę osłaniającą mózg. Jedyna ruchoma część czaszki to żuchwa, czyli dolna szczęka. To dzięki ruchom żuchwy możemy jeść i mówić.
Do najdelikatniejszych kości szkieletu należą 33 kręgi kręgosłupa, które układają się w kształt litery S. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe amortyzujące wstrząsy. Kręgosłup jest ochroną dla rdzenia kręgowego.Plecak to przyjaciel kręgosłupa

By mieć zdrowy kręgosłup należy pamiętać o odpowiednim sposobie noszenia ciężkich rzeczy. Plecak, w którym dźwigamy książki, musi mieć szerokie i wygodne szelki. Należy go zakładać na dwa ramiona. Mięśnie przyczepione do kręgosłupa stale pracują i wywierają na niego duży nacisk, dlatego jeśli któryś z kręgów jest uszkodzony, odczuwamy dokuczliwy ból. Większość dolegliwości w obrębie kręgosłupa to konsekwencja nieprawidłowej postawy ciała, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, jak chodzimy, siedzimy czy leżymy.

Wapń

Kości, obok szkliwa zębów, są najtwardszym elementem w organizmie człowieka. Zawierają one wapń i dlatego są trwałe i wytrzymałe. Nawet wiele lat po śmierci kości zachowują prawie nienaruszoną strukturę. Dlatego właśnie - dzięki odnalezionym fragmentom kości - możliwa jest rekonstrukcja szkieletów zwierząt, takich jak dinozaury. Zajmują się tym paleontolodzy, którzy badają historię życia na Ziemi na podstawie szczątków organizmów kiedyś żyjących.
Kiedy będziemy mieli 25 lat , nasze kości osiągną ostateczną długość i twardość. Tym samym przestaniemy już rosnąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz